LGU2D331MELA
DigiKey Part Number
493-2691-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU2D331MELA
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP TH
Detailed Description
330 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
LGU2D331MELA Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.25 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.875 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.984" Dia (25.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C