ECA-2CHG220B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.192
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 841
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
Similar
In Stock: 722
Parametric Equivalent
In Stock: 938
Parametric Equivalent
In Stock: 900
Direct
Rubycon
Nichicon
Nichicon
In Stock: 17
Rubycon
In Stock: 642
22 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ECA-2CHG220B
DigiKey Part Number
ECA-2CHG220B-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECA-2CHG220B
Description
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ECA-2CHG220B Models
Ripple Current @ Low Frequency
130 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
195 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
160 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C