MA2SD3000L is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 46.752
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 14.421
Datasheet
onsemi
onsemi
In Stock: 84
Diode 30 V 100mA Surface Mount SSMini2-F1
MA2SD3000L
DigiKey Part Number
MA2SD3000LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MA2SD3000L
Description
DIODE SCHOTT 30V 100MA SSMINI2F1
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
1 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 30 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
9pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
SSMini2-F1
Current - Average Rectified (Io)
100mA
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
580 mV @ 100 mA
Base Product Number
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed