ECS-F1VE155K is Obsolete and no longer manufactured.
Datasheet
1.5 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V Radial
ECS-F1VE155K
DigiKey Part Number
P2060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-F1VE155K
Description
CAP TANT 1.5UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.138" Dia (3.50mm)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
C
Voltage - Rated
35 V