NST1601CLTWG
DigiKey Part Number
488-NST1601CLTWGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NST1601CLTWGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NST1601CLTWGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NST1601CLTWG
Description
TRANS PNP 160V 1.5A 8-LFPAK
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor PNP 160 V 1.5 A 87MHz 800 mW Surface Mount 8-LFPAK
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
100nA (ICBO)
Mfr
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
140 @ 100mA, 5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power - Max
800 mW
Part Status
Active
Frequency - Transition
87MHz
Transistor Type
Operating Temperature
175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
1.5 A
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
160 V
Package / Case
SOT-1205, 8-LFPAK56
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
200mV @ 50mA, 500mA