NCP500SN28T1G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 7.656
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Microchip Technology
ABLIC Inc.
ABLIC Inc.
Texas Instruments
Texas Instruments
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-TSOP
5-TSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCP500SN28T1G
DigiKey Part Number
NCP500SN28T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP500SN28T1G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5-TSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
NCP500SN28T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
1 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
300 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
62dB (1kHz)
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.8V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.25V @ 150mA