MTP23P06VG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 1.841
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 8.562
Datasheet
Infineon Technologies
Vishay Siliconix
Vishay Siliconix
In Stock: 900
P-Channel 60 V 23A (Tc) 90W (Tc) Through Hole TO-220
MTP23P06VG
DigiKey Part Number
MTP23P06VGOS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTP23P06VG
Description
MOSFET P-CH 60V 23A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MTP23P06VG Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
50 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±15V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1620 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
90W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
120mOhm @ 11.5A, 10V