IRF9Z10PBF
DigiKey Part Number
IRF9Z10PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRF9Z10PBF
Description
MOSFET P-CH 60V 6.7A TO220AB
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 6.7A (Tc) 43W (Tc) Through Hole TO-220AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IRF9Z10PBF Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
12 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
270 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
43W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-220AB
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
500mOhm @ 4A, 10V