1SMB75CAT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
onsemi
In Stock: 220.213
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 9.592
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 848
Taiwan Semiconductor Corporation
Diodes Incorporated
Littelfuse Inc.
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
Comchip Technology
121V Clamp 4.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
1SMB75CAT3
DigiKey Part Number
1SMB75CAT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB75CAT3
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
125pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.9A