TV06B750JB-G is available for purchase but is not normally stocked.
Littelfuse Inc.
In Stock: 848
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
Microchip Technology
121V Clamp 4.96A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
TV06B750JB-G
DigiKey Part Number
TV06B750JB-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TV06B750JB-G
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Detailed Description
EDA/CAD Models
TV06B750JB-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.96A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V