1SMA26AT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 132.878
Datasheet
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 8.861
Datasheet
Similar
Nexperia USA Inc.
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Microchip Technology
42.1V Clamp 9.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
1SMA26AT3
DigiKey Part Number
1SMA26AT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMA26AT3
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMA26AT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
460pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
28.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.5A