1SMA24CAT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Littelfuse Inc.
In Stock: 50.762
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 57.338
Datasheet
Similar
Diodes Incorporated
Similar
STMicroelectronics
Microchip Technology
Comchip Technology
Comchip Technology
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
1SMA24CAT3
DigiKey Part Number
1SMA24CAT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMA24CAT3
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMA24CAT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Capacitance @ Frequency
260pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A