1SMA18CAT3 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
STMicroelectronics
In Stock: 4.992
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.169
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
Littelfuse Inc.
Diodes Incorporated
Microchip Technology
Comchip Technology
29.2V Clamp 13.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMA
1SMA18CAT3
DigiKey Part Number
1SMA18CAT3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMA18CAT3
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1SMA18CAT3 Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
335pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
20V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
13.7A