1N5932BRNG
DigiKey Part Number
1N5932BRNGOSCT-ND - Cut Tape (CT)
1N5932BRNGOSTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1N5932BRNG
Description
DIODE ZENER 20V 3W DO41
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 20 V 3 W ±5% Through Hole DO-41
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1N5932BRNG Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 15.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 200 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Obsolete
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
DO-41
Power - Max
3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
14 Ohms