1N5932BRNG | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1N5932BRNGOSCT-ND - Cut Tape (CT) 1N5932BRNGOSTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1N5932BRNG |
Description | DIODE ZENER 20V 3W DO41 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 20 V 3 W ±5% Through Hole DO-41 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1N5932BRNG Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 15.2 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Operating Temperature -65°C ~ 200°C |
Part Status Obsolete | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±5% | Supplier Device Package DO-41 |
Power - Max 3 W | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 14 Ohms |