172-015-181L021 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 27
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 1
Datasheet
HARTING
In Stock: 0
In Stock: 0
Hirose Electric Co Ltd
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
172-015-181L021
DigiKey Part Number
10615ME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-015-181L021
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Customer Reference
Detailed Description
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Chromate Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Obsolete
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C