172-015-183L021 back
172-015-183L021
172-015-183L021
172-015-183L021
DigiKey Part Number
14615MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
172-015-183L021
Description
CONN D-SUB PLG 15POS PNL MT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
172-015-183L021 Models
Category
Flange Feature
Board Side (4-40)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C