UVR1H102MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 219
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 200
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 5.137
Parametric Equivalent
In Stock: 1.192
In Stock: 435
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 743
Direct
Rubycon
Chemi-Con
Upgrade
Rubycon
Upgrade
Panasonic Industry
1000 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UVR1H102MHD
DigiKey Part Number
493-1111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UVR1H102MHD
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UVR1H102MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.35 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.5525 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C