UPS1E331MPD
DigiKey Part Number
493-15831-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPS1E331MPD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPS1E331MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
426 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
190 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C