UPJ1E331MPD
DigiKey Part Number
493-14371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPJ1E331MPD
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPJ1E331MPD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
795 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
130 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C