UPM1A222MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 668
Datasheet
Upgrade
In Stock: 598
Similar
In Stock: 707
Similar
In Stock: 1.173
In Stock: 927
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
In Stock: 913
TDK
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UPM1A222MHD
DigiKey Part Number
493-15698-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1A222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UPM1A222MHD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.53 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.71 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C