UPB1H330MED is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 57
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 1.398
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
Doctor Capacitor® Episode Seven: What's In The Mail, Doc?
UPB1H330MED
DigiKey Part Number
UPB1H330MED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPB1H330MED
Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
33 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPB1H330MED Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
90.75 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C