UMW1H220MDD is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 2.617
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 1.372
Datasheet
22 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UMW1H220MDD
DigiKey Part Number
UMW1H220MDD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMW1H220MDD
Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UMW1H220MDD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
52 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
78 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C