UKL1J331MHD1TO
DigiKey Part Number
493-10545-1-ND - Cut Tape (CT)
493-10545-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1J331MHD1TO
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL1J331MHD1TO Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
710 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.065 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C