UKL1E151MPDANA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.174
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 178
Datasheet
In Stock: 810
Similar
In Stock: 41
Parametric Equivalent
In Stock: 995
Parametric Equivalent
In Stock: 1.465
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
TDK
TDK
Panasonic Industry
Panasonic Industry
In Stock: 26
150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1E151MPDANA
DigiKey Part Number
UKL1E151MPDANA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1E151MPDANA
Description
CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1E151MPDANA Models
Ripple Current @ Low Frequency
370 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
555 mA @ 10 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C