157KXM050M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 3.909
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 710
Parametric Equivalent
TDK
Surge
Surge
Nichicon
In Stock: 211
150 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.1052Ohm @ 120Hz 4000 Hrs @ 105°C
157KXM050M
DigiKey Part Number
1572-1343-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
157KXM050M
Description
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
391.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
979 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.1052Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C