UKL1C332MHD is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 3.732
Datasheet
Upgrade
In Stock: 299
Similar
In Stock: 108
Similar
In Stock: 6
Rubycon
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Panasonic Industry
In Stock: 988
Panasonic Industry
In Stock: 417
In Stock: 248
In Stock: 102
In Stock: 365
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UKL1C332MHD
DigiKey Part Number
493-10531-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1C332MHD
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1C332MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.7825 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C