25RX303300M16X35.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
3300 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 130°C
25RX303300M16X35.5
DigiKey Part Number
25RX303300M16X35.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25RX303300M16X35.5
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
25RX303300M16X35.5 Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.04 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.55 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
31 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.476" (37.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 130°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C