UHE0J682MHD3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 372
Upgrade
Chemi-Con
Panasonic Industry
In Stock: 165
Panasonic Industry
In Stock: 300
In Stock: 229
In Stock: 843
Chemi-Con
In Stock: 242
6800 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UHE0J682MHD3
DigiKey Part Number
493-1483-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHE0J682MHD3
Description
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UHE0J682MHD3 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.288 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.86 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
26 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Lifetime @ Temp.
8000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C