UCY2G560MHD
DigiKey Part Number
493-13077-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCY2G560MHD
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UCY2G560MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
630 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.26 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C