UCS2W150MHD1TO is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 4.700
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 858
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 759
In Stock: 245
15 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
UCS2W150MHD1TO
DigiKey Part Number
493-13299-1-ND - Cut Tape (CT)
493-13299-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UCS2W150MHD1TO
Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UCS2W150MHD1TO Models
Ripple Current @ Low Frequency
300 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
600 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C