EEU-EE2W150B
DigiKey Part Number
10-EEU-EE2W150BCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EE2W150BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EE2W150B
Description
CAP ALUM 15UF 20% 450V RADIAL TH
Detailed Description
15 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-EE2W150B Models
Ripple Current @ Low Frequency
273 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
780 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C