RL80G561MDNASQKX
DigiKey Part Number
493-4016-1-ND - Cut Tape (CT)
493-4016-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL80G561MDNASQKX
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V TH
Detailed Description
560 µF 4 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 6mOhm 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
RL80G561MDNASQKX Models
Category
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ Low Frequency
610 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
6.1 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
4 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6mOhm