LLS2Z681MELB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 125
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
680 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LLS2Z681MELB
DigiKey Part Number
493-2488-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2Z681MELB
Description
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LLS2Z681MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.46 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.69 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C