LLS2G391MELC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 7.564
Datasheet
Direct
Nichicon
In Stock: 113
Datasheet
Similar
In Stock: 24
Similar
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 210
Chemi-Con
In Stock: 390
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LLS2G391MELC
DigiKey Part Number
493-2586-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2G391MELC
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LLS2G391MELC Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.2604 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.378" (35.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C