LLS2G391MELB
DigiKey Part Number
493-2585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LLS2G391MELB
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
390 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
LLS2G391MELB Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.2318 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C