LKG1K222MESBCK is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 186
In Stock: 71
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
TDK
In Stock: 232
TDK
In Stock: 324
Chemi-Con
In Stock: 204
Rubycon
Rubycon
In Stock: 50
In Stock: 476
2200 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
LKG1K222MESBCK
DigiKey Part Number
LKG1K222MESBCK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LKG1K222MESBCK
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 80V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LKG1K222MESBCK Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
4.05 A @ 120 Hz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
80 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C