180MXG2200MEFCSN30X50 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 186
Datasheet
2200 µF 180 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
180MXG2200MEFCSN30X50
DigiKey Part Number
1189-180MXG2200MEFCSN30X50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
180MXG2200MEFCSN30X50
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 180V SNAP TH
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
180MXG2200MEFCSN30X50 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.12 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.68 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.047" (52.00mm)
Voltage - Rated
180 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C