LGU1C273MELC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 220
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 78
Parametric Equivalent
In Stock: 179
Cornell Dubilier Knowles
Cornell Dubilier Knowles
Parametric Equivalent
27000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LGU1C273MELC
DigiKey Part Number
493-8415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LGU1C273MELC
Description
CAP ALUM 27000UF 20% 16V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LGU1C273MELC Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
3.74 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.301 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C