LAR2G121MELZ30 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 318
In Stock: 2
In Stock: 74
Direct
Rubycon
Rubycon
Chemi-Con
In Stock: 127
120 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2G121MELZ30
DigiKey Part Number
493-3254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2G121MELZ30
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2G121MELZ30 Models
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.0439 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C