LAR2E122MELC40 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nichicon
In Stock: 292
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 168
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 365
In Stock: 53
In Stock: 281
Parametric Equivalent
In Stock: 200
Parametric Equivalent
In Stock: 107
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 720
TDK
TDK
In Stock: 240
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor Episode Three: Failure Modes
LAR2E122MELC40
DigiKey Part Number
493-3248-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LAR2E122MELC40
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
LAR2E122MELC40 Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 50 kHz
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C