NHD-2.9-376960AF-ASXP-CTP
DigiKey Part Number
757-NHD-2.9-376960AF-ASXP-CTP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NHD-2.9-376960AF-ASXP-CTP
Description
2.9" BAR-TYPE IPS TFT W/ CTP RGB
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, Parallel, 24-Bit (RGB), SPI 2.9" (73.66mm) 960 x 376
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NHD-2.9-376960AF-ASXP-CTP Models
Category
Viewing Area
27.51mm W x 68.68mm H
Manufacturer
Newhaven Display Intl
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
960 x 376
Part Status
Active
Interface
I2C, Parallel, 24-Bit (RGB), SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Capacitive
Background Color
Black
Diagonal Screen Size
2.9" (73.66mm)