GRM31CR61C226KE15K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 33.007
Datasheet
Similar
Murata Electronics
In Stock: 1.566
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
YAGEO
In Stock: 245
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
Upgrade
22 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X5R 1206 (3216 Metric)
GRM31CR61C226KE15K
DigiKey Part Number
490-6512-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM31CR61C226KE15K
Description
CAP CER 22UF 16V X5R 1206
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM31CR61C226KE15K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.071" (1.80mm)