GRM188R61A475ME15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 3.950
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 1.451
Datasheet
Würth Elektronik
KEMET
YAGEO
4.7 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
GRM188R61A475ME15D
DigiKey Part Number
490-10478-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188R61A475ME15D
Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188R61A475ME15D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)