GRM188C80G475KE19D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 25.175
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 414.874
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
Direct
TDK
TDK
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 4V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
GRM188C80G475KE19D
DigiKey Part Number
490-6402-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM188C80G475KE19D
Description
CAP CER 4.7UF 4V X6S 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM188C80G475KE19D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)