GRM1885C1H120JA01J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 41.017
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 197.030
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
TDK
Direct
KYOCERA AVX
Vishay Vitramon
Upgrade
KEMET
KEMET
TDK
KYOCERA AVX
12 pF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GRM1885C1H120JA01J
DigiKey Part Number
490-11437-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1885C1H120JA01J
Description
CAP CER 12PF 50V C0G/NP0 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1885C1H120JA01J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)