GRM1555C1E390JZ01D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Murata Electronics
In Stock: 97.189
Datasheet
Upgrade
Murata Electronics
In Stock: 35.009
Datasheet
Upgrade
Direct
KEMET
KYOCERA AVX
KEMET
YAGEO
KYOCERA AVX
39 pF ±5% 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
GRM1555C1E390JZ01D
DigiKey Part Number
GRM1555C1E390JZ01D-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM1555C1E390JZ01D
Description
CAP CER 39PF 25V C0G/NP0 0402
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRM1555C1E390JZ01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)