TC1300R-2.85VUATR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-MSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TC1300R-2.85VUATR
DigiKey Part Number
TC1300R-2.85VUATR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TC1300R-2.85VUATR
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 8-MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TC1300R-2.85VUATR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
160 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Reset
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.85V
Supplier Device Package
8-MSOP
Voltage Dropout (Max)
0.39V @ 300mA