L2C2-30701203E0900 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Lumileds
In Stock: 0
Datasheet
LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) LUXEON CoB Core Range White, Warm Rectangle
L2C2-30701203E0900
DigiKey Part Number
1416-1624-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L2C2-30701203E0900
Description
LED COB LUXEON WHT RECT 3000K
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature - Test
85°C
Manufacturer
Lumileds
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
34.5V
Series
Lumens/Watt @ Current - Test
145 lm/W
Packaging
Tube
Current - Max
600mA
Part Status
Obsolete
CRI (Color Rendering Index)
70
Type
Chip On Board (COB)
Viewing Angle
115°
Color
White, Warm
Size / Dimension
16.00mm L x 19.00mm W
CCT (K)
3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Height
1.50mm
Configuration
Rectangle
Light Emitting Surface (LES)
9.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
1499lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
300mA