V14E460AUTO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.277
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.200
Datasheet
In Stock: 934
750 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Building Automation – Protect/Sense/Control
V14E460AUTO
DigiKey Part Number
V14E460AUTO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V14E460AUTO
Description
VARISTOR 750V 6.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Surge
6.5 kA
Manufacturer
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
220 pF @ 1 MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
460 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
615 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
675 V
Varistor Voltage (Typ)
750 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
825 V